Методична скринька 2019-2020

Під час карантину вихователі ДНЗ займаються самоосвітою, перегляд онлайн вебінарів сприяє підвищенню кваліфікації.

 

 

Методичні рекомендації для вихователів щодо виготовлення педагогічних посібників своїми руками за програмою розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля».

 

Основні види дидактичного матеріалу в ДНЗ.

Всі дидактичні матеріали поділяються на кілька видів.

1) Предметно-образні посібники

У предметному матеріалі втілюються найбільш загальні, сутнісні характеристики досліджуваних об'єктів.  Предметно-образні посібники, в свою чергу, включають в себе натуральні і об'ємно-образні дидактичні матеріали:

За допомогою такого ігрового макету дошкільнята вивчають правила дорожнього руху. Застосування предметного дидактичного матеріалу на заняттях викликає жвавий інтерес і емоційний відгук вихованців, підвищує пізнавальну мотивацію, дозволяє поєднувати зорове сприйняття з відчутних і кинестетическим. Крім цього, у дошкільнят формуються необхідні вміння та навички, підвищується стійкість довільної уваги.

2) Знакові дидактичні матеріали

Знакові дидактичні посібники діляться на:

Образно-знакові наочні посібники - матеріали, які дозволяють дітям запам'ятати образ досліджуваного об'єкта в цілому і абстрагуватися від деталей. До таких посібників відносять:

 • предметні і сюжетні картинки,
 • різноманітні картки,
 • портрети,
 • аплікації,
 • фото,
 • фільми та ін.

Умовно-знаковий дидактичний матеріал - це матеріал, який розкриває або розглядає зокрема або деталі по одному або декільком діючим ознаками.

Знаковий дидактичний матеріал може бути оформлений як:

 • матеріал в картинках;

Робота з предметними картинками розвиває мислення дошкільнят

 • роздатковий матеріал (передбачає наявність індивідуального комплекту для кожного вихованця);

Яскраві роздаткові матеріали привертають увагу дошкільнят

 • демонстраційний матеріал (стенди, плакати, мультимедійні презентації та т. д.).

Дидактичний матеріал призначений для практичної діяльності дошкільника і має на увазі певну ступінь самостійності при виконанні завдання.

Дидактичні матеріали для дошкільного закладу педагоги  цілком можуть виготовити самостійно. Процес створення посібників включає ряд етапів:

 1. Першим кроком у створенні наочного матеріалу є формулювання мети. Необхідно зрозуміти, що саме дасть дітям розроблений дидактичний матеріал, адже він має відповідати віку вихованців, бути зрозумілим і доступним.
 2. Другий крок - це вибір теми, в рамках якої буде створюватися дидактичний матеріал. Наприклад, для того щоб дитина вивчила назву кольору і співвідношення його з конкретним об'єктом (тваринами, фруктами або предметом), створюються плакати або картки на тему: «Основні кольори».
 3. Крок третій - продумати концепцію посібника. На даному етапі створення дидактичного матеріалу слід вирішити, який саме вид наочного посібника ми створюємо: картки, стенд, плакат або, можливо, цілу гру.
 4. Крок четвертий - підібрати відповідні матеріали для створення наочного посібника. До дидактичних матеріалів, які використовуються в  ДНЗ, пред'являється ряд вимог:
 • Матеріал повинен бути яскравим, щоб дитина могла легко запам'ятати те, що було зображено.
 • Матеріал не повинен бути крихким чи легко ламається. Маленькі діти відчувають потребу торкатися до всього, що їх зацікавило, адже через дотики вони пізнають світ.
 • Матеріал повинен бути максимально безпечний для дошкільнят, навіть в разі запіхіванія його в рот (але цього краще не допускати).
 • Використовувані матеріали повинні бути гіпоалергенними. У дитячий сад приходять дошкільнята з різними показниками здоров'я, тому всі предмети, представлені для загального користування, повинні бути в рівній мірі безпечні для всіх вихованців.
 • Матеріал повинен витримувати санітарну обробку (наприклад, картон або папір обклеюють спеціальною плівкою або скотчем).
 1. П'ятий крок - це безпосередня збірка матеріалу. При створенні наочного посібника потрібно пам'ятати, що зображена або викладена інформація повинна характеризувати навколишній світ і відповідати дійсності. А також важливо, щоб зроблений дидактичний матеріал був красиво і охайно оформлена, це формує у дитини почуття прекрасного і поняття акуратності. Дидактичні матеріали повинні бути привабливими і акуратно оформленими
 2. Заключним кроком є планування використання створеного дидактичного матеріалу.

 

Робимо ігрові посібники для дітей.

Казка "Ріпка" на пріщепках.

Пропоную змайструвати вам для своїх малюків казку "Ріпка" . Такий спосіб на прищіпках розвиває фантазію малюків, увагу, вони можуть самостійно переставляти героїв місцями, розвиває моторику і тактильне сприйняття малюка. Весь сенс в тому, що прищіпки легко чіпляється один до одного.
Для роботи знадобиться:
  Картон із зображенням персонажів (скопіювати їх з інтернету і дзеркально відобразила малюнок, щоб персонажі були видні з 2-х сторін, це дозволяє зібрати навколо себе кілька дітей і ніхто не залишиться байдужим), ножиці, прищіпки 8 шт. (дерев'яні - чистий матеріал, але можна будь-які), клей (термоклей, або можна використовувати будь-який клей що клеїть папір до дерева). На всі дії разом з роздруківкою героїв піде максимум годину.

Вирізаємо всіх наших персонажів і приклеюємо героїв казки, клеєм до основи прищіпки з двох сторін.
  !!! Уважно дивіться перед тим як наклеїти чи в правильну сторону розташовуються персонажі !!!

  Для театру можна ще взяти коробку і наклеїти зсередини на дно сторін фон казки і землю, поставити коробку і на її тлі робити всі дії. Закінчили робити і тут почалася казка .....
 

 

Семінар № 3

Тема: «Здоров’язбережувальні технології у роботі з дошкільниками».

Дата проведення: березень 2020 р.

Мета: актуалізувати й розширювати знання педагогів щодо використання здоров’язбережувальних технологій у дошкільній освіті; сприяти обміну педагогами досвідом щодо використання :- здоров’язбережувальних технологій, зокрема арт – терапії, різновидів масажу елементів хатха-йоги, Су – Джок терапії.

План роботи:

1.1. Використання здоров’язбережувальних технологій у дошкільній освіті.

1.2. Вправи Хатха-йоги з елементами оздоровчої гімнастики на заняттях з фізкультури.

1.3. Вправи для антистресового масажу.

1.4. Арт-терапія, лікування мистецтвом.

1.5. Вправа «Слухаємо - малюємо».

1.6. Рефлексія.        


Семінар-практикум № 2

Тема: «Цеглинки дитячої творчості»

Дата проведення: січень 2020 р.

Мета: підвищити поінформованість педагогів з питань особливостей розвитку творчих здібностей дітей; ознайомити з іграми і вправами, які сприяють активізації різних сенсорних систем; розвивати творчий потенціал педагогів.

План роботи:

1.1. Доповідь «Творче мислення».

1.2. Інформаційне повідомлення «Друдли - головоломки для розвитку уяви та креативності».

1.3. Вправа «Друдли».

1.4. Вправа «Розшифруй букви».

1.5. Вправа «Що можна зробити з цеглиною, склянкою, газетою».

1.6. Вправа «Створи колаж».

1.7. Підведення підсумків.

     

Творча майстерня для вихователів дошкільного навчального закладу"Арт мозаїка".   Мета: подолання професійного вигоряння педагогів, зняття нервового напруження, покращення емоційного стану.

 

 

      План

Тижня психології

Комунального закладу «Навчально-виховного комплексу «Криворізької спеціалізованої школи   І-ІІІ ступенів із поглибленим вивченням іноземних мов – дошкільного навчального закладу» Криворізької міської ради Дніпропетровської області

Тема: «Тиждень позитивних емоцій».

Термін проведення: з 04.11.19 р. по 08.11.19 р.

Девіз: «Все буде добре!»

Мета: створення позитивного психологічного клімату в дошкільному навчальному закладі, активна профілактика негативних та асоціальних проявів поведінки у дітей, попередження булінгу, дитячого насильства, емоційне розвантаження, розвиток емоційної сфери дітей, підвищення рівня соціалізації дошкільників, налагодження партнерських стосунків з батьківською громадою, зниження рівня тривожності та агресивності всіх учасників освітнього процесу.

Термін виконання

Зміст роботи

Цільова група

04.11.19

понеділок

1. Групова психодіагностика дітей з метою визначення взаємин між дітьми у групі. Методика Р.С. Немова “Вибір в дії”.

2. Розповсюдження серед батьків буклету “Про користь денного сну та сталого режиму для дитини”.

3. Виставка психологічної літератури  в методичному кабінеті на тему: «Актуальні питання психології».

середня група

 

 

батьки

 

вихователі

 

 

05.11.19

вівторок

1. Робота інформаційного куточка з метою попередження насильства над дітьми “Вбережем від зла дитячі души.”

2. Консультація для вихователів з метою попередження булінгу в закладі на тему: “Що таке булінг?”

батьки

 

 

вихователі

06.11.19

середа

1. Консультація для батьків на тему:

“Проблеми поведінки дітей”.

2. Арт - терапевтичне заняття з метою зниження рівня тривожності у дітей «Кольорові долоньки».

3. Пальчикова гімнастика для малюків з метою розвитку психічних процесів: уваги, сприйняття, пам’яті, мислення та дрібної моторики рук.

 батьки

 

 

старша група

 

середня група

07.11.19

четвер

1. Психологічна акція для дітей “Мій настрій”.

2. Психодіагностика дітей з метою визначення самооцінки. Проективна методика “Дерево”.

3. Психологічна гра на розвиток психічних процесів “Спробуй повтори”.

молодша група

 

середня група

 

старша група

08.11.19

п`ятниця

1. Психодіагностика дітей з метою виявлення емоційного стану. Проективна методика М.Памфілова “Кактус”.

2. Творча студія для педагогів. Енергетичне малювання з метою діагностики та корекції емоційного стану педагогів. Метод фрактальний малюнок.

старша група

 

 

 

вихователі

 

Пальчикова гімнастика для малюків з метою розвитку психічних процесів:  уваги, сприйняття, пам’яті, мислення та дрібної моторики рук. Середня група.

Психологічна гра на розвиток психічних процесів “Спробуй повтори”.

Арт - терапевтичне заняття з метою зниження рівня тривожності у дітей «Кольорові долоньки».

Творча студія для педагогів. Енергетичне малювання з метою діагностики та корекції емоційного стану педагогів. Метод фрактальний малюнок.

 

 

Педагогічна рада № 1

«Підсумково-установча»

Дата проведення: вересень 2019 р.

     1. Аналіз діяльності дошкільного закладу за минулий навчальний рік.    Директор

2. Обговорення та затвердження змісту плану навчально-виховної роботи на 2019-2020 навчальний рік.                    Вихователь-методист                      

3. Підсумки оперативно-оглядового контролю щодо готовності ДНЗ до нового навчального року (довідка).                  Вихователь-методист

4. Затвердження:

 • положення про педагогічну раду закладу;
 • положення про методичний кабінет дошкільного навчального закладу;
 • положення про академічну доброчесність педагогічних працівників ДНЗ;
 • положення про батьківський комітет (раду) ДНЗ;
 • навчальної програми, за якою буде працювати дошкільний заклад;
 • режиму роботи дошкільного закладу;
 • форми та систему планування навчально-виховної роботи з дітьми; 
 • плану підвищення педагогічної майстерності педагогів;
 • теми на усі вікові групи;
 • тижневий розподіл занять;
 • розклад гуртків.

5. Організаційні питання початку нового навчального року.   Директор

 

Педагогічна рада № 2

Тема: «Формування культури здорового способу життя

дитини дошкільного віку».

Дата проведення: листопад 2019 р.

Мета: систематизувати знання вихователів щодо виховання у дошкільників навичок здорового способу життя, надати необхідних знань з теорії і практики формування, збереження та зміцнення здоров’я дітей.

1. Виконання рішень минулої педради (інформація).  Директор

2. Формування культури здорового способу життя дитини дошкільного віку, як один із основних напрямків реалізації Базового компоненту дошкільної освіти.    Вихователь-методист

3. Школа здоров’я. Система фізкультурно-оздоровчої роботи в закладі дошкільної освіти.     Вихователь-методист

4. Методична лабораторія: завдання працівників закладу дошкільної освіти щодо організації роботи з батьками вихованців.                                          

5. Презентація дидактичних ігор по валеологічному вихованню, рухливих ігор для формування, збереження та зміцнення здоров’я дітей.  Вихователі

Педагогічна рада № 3

 Тема: «Соціалізація дошкільників через комунікативно

мовленнєвий розвиток»

Дата проведення: лютий 2020 р.

Мета: сприяти удосконаленню знань вихователів щодо питань соціалізації дошкільників, підвищити рівень компетентності педагогів та покращити побудову освітнього процесу.

1. Виконання рішень минулої педради. Довідка.  Директор

2. Консультація: «Формування комунікативної компетентності як фактор соціалізації дітей».   Вихователь-методист

3. Організація мовленнєвих занять. Поради вихователя-методиста.  Вихователь-методист

4. Ігри та вправи, що спрямовані на розвиток комунікативних умінь у дітей.  Поради практичного психолога.                                  Практичний психолог

5. Мовленнєва гра «Складемо історію».

6. Презентація ігор з мовленнєвого розвитку дошкільників.   Вихователі

 

Педагогічна рада № 4

Тема: «Розвиток творчих здібностей дошкільників

шляхом організації гурткової роботи»

Дата проведення: травень 2020 р.

1. Виконання рішень минулої педради.   Директор

2. Гурткова робота в ЗДО, як засіб розвитку творчих здібностей дошкільників (Доповідь).   Вихователь  

3. Стан гурткової роботи в ДНЗ. Довідка фото звіт.   Вихователь-методист

4. Затвердження плану навчально-виховної роботи на літній оздоровчий період 2020 року.   Директор

5. Підготовка до літнього оздоровчого періоду (організаційні питання).   Вихователь-методист